Ulgi i zwolnienia podatkowe.

Szanowni Emeryci i Renciści !

Zwolnienia z podatku od nieruchomości budynki gospodarcze, stanowiące własność (współwłasność) lub będące w posiadaniu emerytów lub rencistów.

Wyroki sądów administracyjnych w Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Rzeszowie i wiele rozstrzygnięć nadzorczych regionalnych izb obrachunkowych stanowią, że zastosowanie ulgi lub zwolnienia w zobowiązaniu podatkowym w podatku od nieruchomości powierzchni budynków pozostałych będących we władaniu rencistów i emerytów – jest niezgodne z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, ponieważ jest zwolnieniem o charakterze przedmiotowo-podmiotowym. Przepis ww ustawy dopuszcza tylko zwolnienia przedmiotowe.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie uchyliła wszystkie uchwały rad gmin w części dotyczącej zastosowania ulgi w podatku od nieruchomości.

Zapis z uchwały nr XXXVIII/339/09 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 28 października 2009 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2010 r. §1 ust.1 pkt 1 lit. e1)” pozostałych, stanowiących własność osób fizycznych, których wyłącznym źródłem utrzymania jest renta, emerytura, zasiłek dla bezrobotnych lub pozostawanie bez prawa do zasiłku udokumentowanie zaświadczeniami właściwych jednostek” jest niezgodny z prawem - jest to zwolnienie podmiotowe.

Ustalona w wyżej wymienionej uchwale stawka podatku od nieruchomości od budynków gospodarczych lub ich części, stanowiących własność osób fizycznych, dla których źródłem utrzymania są świadczenia emerytalno rentowe, narusza w sposób istotny art. 5 ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.).
Zgodnie z cyt. przepisem rada gminy może różnicować stawki podatku od nieruchomości, uwzględniając w szczególności lokalizację, sposób wykorzystania, rodzaj zabudowy, stan techniczny oraz wiek budynku. Z brzmienia tego przepisu wynika więc, że różnicowanie stawek podatkowych w podatku od nieruchomości może być dokonane jedynie ze względu na przedmiot opodatkowania.
Obniżenie stawki podatku od nieruchomości od budynków lub ich części stanowiących własność, dla których źródłem utrzymania są świadczenia emerytalno rentowe, jest różnicowaniem stawki ze względu na podmiot opodatkowania.
Ustanowienie przez Radę takiego zapisu jest niezgodne z art. 32 Konstytucji RP (zasada równości wobec prawa).

Z wyżej opisanych powodów w roku bieżącym nie zostało zastosowane zwolnienie w podatku od nieruchomości dla emerytów i rencistów.
W indywidualnych, trudnych sytuacjach podatnicy mogą zwracać się do Burmistrza Miasta i Gminy Ryn (przed terminem zapłaty I raty, tj. przed 15 marca) o odroczenie terminu płatności  lub rozłożenie należności na raty. Każdy wniosek zostanie starannie rozpatrzony.

 

                                                                                                    Burmistrz Miasta i Gminy

                                                                                                            Józef Karpiński

poleć znajomemu

Urząd

15.04.2015 Ślubowanie pracowników w Urzędzie Miasta i Gminy Ryn

10 kwietnia 2015 r, w Urzędzie Miasta i Gminy Ryn odbyło się uroczyste ślubowanie trójki nowych urzędników. Ślubowanie przed …

05.03.2015 Wypowiedź Burmistrza Rynu Józefa Karpińskiego dotycząca zarządzania Giżyckim Szpitalem

Film dostępny jest pod linkiem: www.youtube.com/burmistrz

27.02.2015 Sesja dostępna w internecie!

Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Ryn, W związku z rosnącym zainteresowaniem pracą naszych radnych, gmina Ryn wychodzi naprzeciw Państwa …