Historia Szkoły Podstawowej w Rynie

Szkoła w Rynie istniała już w 1529 roku. Przez z górą trzysta lat podporządkowana była władzom kościelnym. W 1904 roku zbudowano, jak na owe czasy , nowoczesny budynek szkolny, posiadający oprócz pracowni i pokoi nauczycielskich siedem izb szkolnych.
Rektorem ( kierownikiem ) szkoły był wówczas p. Aleksander, który pełnił swą funkcję do 1925 roku. Po nim przybył do Rynu jako rektor p. Kronkowski z Wejsun, który kierował szkołą do 1939 roku. W tym czasie pracowało w szkole siedmiu nauczycieli. Kształciła ona dzieci w czterech klasach Szkoły Ludowej.
Maks Mazuch, będąc posłem do Parlamentu Rzeszy (Reichstagu) , postarał się o kredyty państwowe i za dotacje w wysokości 60 tys. marek, dobudowano przy północnym zakończeniu pierwotnego gmachu poprzeczny budynek. Zawierał on  cztery obszerne klasy, aulę, mieszkanie dla tercjana ( woźnego) z kotłownią i centralnym ogrzewaniem dla całego gmachu.
W 1930 roku podniesiono stopień szkoły do tzw. Mittelschule (szkoły półśredniej), zatrudniając dodatkowo dwóch nauczycieli.
Za czasów rektora Kronkowskiego miasto wybudowało szkolną salę gimnastyczną, wykorzystując pozostałą część gmachu na schronisko młodzieżowe.
We wrześniu 1939r. wszyscy nauczyciele zostali powołani do wojska. Gmach szkolny zajęła niemiecka organizacja Todt. Przetrzymywano tu robotników różnych narodowości, będących na robotach przymusowych, a w sali gimnastycznej trzymano konie robocze.
Nauczycielki pod kierunkiem p.Trinker uczyły w domu „Niebieskiego Krzyża" przy ul.Kościuszki. Z obszernej sali zrobiono dwie izby lekcyjne, w których odbywała się nauka. Każda klasa uczyła się tylko 2 godz. dziennie, a kiedy ogłaszano alarm, zajęcie nie odbywały się. Zakończenie roku szkolnego 1944/45 przyspieszono i egzaminy odbyły się już w grudniu 1944.
W 1942 r. w gmachu szkolnym, po wyprowadzeniu się organizacji Todt, Jean Roland- lekarz z Alzacji przeniósł tu szpital. Leczono nie tylko wojskowych, ale też ludność cywilną, uciekinierów, robotników z prac przymusowych. 
Działalność szkoły wznowiono 7 października 1945 r., ale w budynku przy Placu Wolności nr 5. W pierwszym roku nauki były tu cztery oddziały ( około 50 uczniów ) i dwóch nauczycieli, w następnym już zorganizowano sześć klas. Pierwszym kierownikiem był Wacław Wrześniewski, a nauczycielką Zofia Bogucka. Od 1 maja 1946 r. doszła nauczycielka Ludwika Żagałkowicz. Kierownik szkoły po kilku miesiącach urzędowania wyjechał i wszelki ślad po nim zaginął. Tymczasowo obowiązki kierownika pełniła nauczycielka Zofia Bogucka.
Inspektor szkolny ob. Kobiela przysłał do Rynu jako kierownika- Michała Ratkiewicza. Jednak po kilku miesiącach urzędowania również on opuścił szkołę. Pani Zofia Bogucka musiała znów pełnić obowiązki kierownika. Wiosną 1947r. po przeprowadzeniu odpowiednich remontów, szkoła powróciła do swojego właściwego, przedwojennego gmachu.1 grudnia 1946 r. został zatrudniony w szkole Borys Żagałkiewicz, który powrócił z wojennego obozu jenieckiego i od 1 kwietnia 1947 do końca roku szkolnego pełnił funkcję kierownika szkoły. Następny rok szkolny był rokiem bardzo znamiennym, ponieważ szkoła stała się pełną siedmioklasową szkołą podstawową. Uczęszczało do niej 90 dzieci, grono nauczycielskie liczyło pięć osób. Kierownikiem był Paweł Wilhelm Matheis, który pełnił tę funkcję do 1949 r. Po nim objął ją i sprawował do 1952 r. - Bolesław Kowalkowski. W roku szkolnym 1952/53 do Rynu przybył i został kierownikiem szkoły Albin Nowicki. 
Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było wręczenie sztandaru. Uroczystość odbyła się 23 maja 1971r.
W 1973r. szkoła podstawowa została przekształcona w Zbiorczą Szkołę Gminną. Obecnie po reformie edukacji funkcjonuje jako szkoła 6-klasowa w nowo wybudowanym gmachu, oddanym do użytku 1 września 1998 r.
Po odejściu na emeryturę A. Nowickiego szkołą kierowali kolejno : Franciszek Gabryjel , Mikołaj Konstantynowicz, Piotr Maruchacz, Władysław Walasek, Eugeniusz Żakiewicz, Teresa Jankowska.
Od 01 września 2008 roku szkoła nasza funkcjonuje w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w skład którego wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum. Dyrektorem zespołu jest pani Teresa Jankowska, a jej zastępczynią ds. szkoły podstawowej pani Beata Lenczewska.

 

poleć znajomemu

Edukacja

30.03.2015 Sukcesy w nauce w roku szkolnym 2014-15

Uczennica klasy IIIa Karolina Woronowicz została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego (opiekun - p. B. Budna).  Uczennica …

18.03.2015 GIMNAZJALISTKI Z RYNU GÓRĄ!!!

16 marca 2015r. odbył się w Giżycku finał Powiatowego Konkursu Profilaktycznego „NIE DAJ SIĘ WKRĘCIĆ”, w którym …

12.02.2015 Ile racji w segregacji?

Sukces w konkursach w ramach kampanii „Ile racji w segregacji” 10 grudnia 2014 r. został rozstrzygnięty konkurs  plastyczny na …